Speed Dome Kameralar

Speed Dome Kamera Nedir Nasıl Kontrol Edilir

Speed Dome Kameralar, PTZ (Pan, tilt, zoom) özelliğine sahip, kamera açısı dijital olarak kontrol edilerek değiştirilebilen kameralardır.

PTZ yani pan, tilt ve zoom özelliği barındıran Speed Dome Kameraların bu üç özelliğini şöyle açıklayabiliriz:

Pan, Kameranın sağa ve sola hareket etmesi özelliğidir.
Tilt, Kameranın aşağı ve yukarı hareket edebildiğini belirten özelliktir.
Zoom, lenste bulunan otomatik yakınlaştırma ve uzaklaştırma özelliğini belirtir.

Speed Dome Kameralar, piyasada bir çok isimle bilinmektedir. Bunlardan bazıları; PTZ kamera, motorlu kamera, pan tilt zoom kamera, mobese kameraları, slow speed kamera, high speed kamera, hareketli kameradır.

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanımı yaygınlaşan speed dome kameralar, eskiden yüksek maliyeti sebebiyle çok fazla tercih edilmiyordu. Çok özel askeri güvenlik birimlerinde, kilit önem taşıyan noktalarda ve havaalanlarında kullanılıyordu. Fakat günümüzde daha düşük maliyetli speed dome kameralar üretildikçe özelliği bakımından tercih edilir oldu. Dijital kontrol avantajı da sağlayan speed dome kameralar, dönüş hızı bakımından ikiye ayrılır. Bunlarslow ve speed dome kameralardır. Kullanılacağı alana göre hızı tercih edilebilir.

Genel özelliklerine bakacak olursak, speed dome kameraların dijital kontrol özelliği bulunmaktadır. Kamerayı kontrol edebilmek için seri haberleşme protokolü RS-485 kullanılır. Bunun nedeni RS-485’in diğerlerine göre daha basit ve kullanışlı b ir sistemi olmasıdır. Veri iletişimi için iki tel kullanılır ve 1200 metreye kadar veri iletimi sağlanabilir.

Speed dome kameralar bulunduğu konuma göre sürekli etrafında döndürülebilir veya belirlenmiş hareket ve zoom programı olan preset noktaları sayesinde, bir alarm anında kameraların istenilen bölgeyi göstermeleri sağlanabilir.

Whatsapp
Başaranlar Elektronik
Başaranlar Elektronik
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1